سقف عرشه فولادی چیست؟

تاریخچه و معرفی سقف عرشه فولادی:
یکی از روشهای اجرای سقف درساختمان ها با اسکلت های فولادی و اسکلت های بتنی ، اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی (metal deck) می باشد. این سقف ابتدا در سال 1820 توسط مهندسی به نام هنری پالمر بوسیله کنگره ای کردن ورق گالوانیزه در ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم اجرایی سقف در سال 1939 و با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی ، اجرا و بهره‌برداری ، توسط انستیتو سقف فولادی (SDI) به طور رسمی وارد صنعت ساختمان شد. به مرور زمان و با تغییرات متعددی که در روش سقف های عرشه فولادی ایجاد شد، سرانجام در سال 1980 این سیستم توسط شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی بعنوان یک سیستم نوین و با تکنولوژی روز دنیا که دارای مزایای فراوانی می باشد مورد استفاده قرار گرفت.
سیستم سقف عرشه فولادی یکی از اقتصادی ترین ، سریع ترین و سبک ترین روش ، برای ساخت سقف ساختمان ها می باشد. ورق عرشه فولادی از ورق گالوانیزه با مقاومت کششی حداقل 2300n/m می باشد که در حالت اولیه بصورت رول بوده و توسط دستگاه Roll forming به شکل ذوزنقه ای ( عرشه فولادی ) در می آید.

ضخامت های ورق گالوانیزه مورد استفاده در سقف عرشه فولادی از حداقل ضخامت 0/7 میلی متر تا 1/2 میلی متر تولید می شود. که این عنصر بیشتر نقش قالب ماندگار جهت بتن ریزی را برعهده دارد و با بتن بصورت مرکب نقش سازه ای را ایفا می کند.
ورق ها طبق ضوابط مبحث دهم ساختمان با استفاده از گل میخ های استاندارد بر روی پل ها و تیر های فلزی توسط دستگاه جوش مخصوص به نام Stud welder متصل می شود و در مرحله بعد شبکه آرماتور بندی روی آن اجراء گردیده و پس از آن اقدام به بتن ریزی می گردد.


عرشه فولادی در نوع خود از استاندارد ترین دتایل اجرایی می باشد. سرعت فوق العاده نصب و آماده سازی سقف جهت بتن ریزی تا 600 متر مربع در روز توسط یک اکیپ اجرایی مچرب قابل اجراء می باشد.
که این محصول ساختمانی را در رتبه بالایی از لحاظ سرعت اجراء در پروژه های بزرگ قرار داده ، بطوریکه زمان اجرای عملیات اجرای سقف را تا %60 کاهش می دهد.


چاپ