مطالب آموزشی

No result...

اجزاءتشکیل دهنده سقف مرکب عرشه فولادی (متال دک)

ورق فولادی گالوانیزه:


ورق فولادی شاخص ترین مصالح این نوع سقف میباشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامتهای 6/0 تا 2/ 1میلیمتر را بوسیله دستگاههای Rolll Forming به روش نورد سرد (cold forming) به حالت موج دار شکل دهی میکنند، به صورتی که در مقطع حاصله هر موج به شکل ذوزنقه دیده میشود. برای محاسبه ی مشخصات هندسی مقطع می بایست از ضخامت پوشش گالوانیزه (Zinc coating) صرف نظر نمود.  ارتفاع ذوزنقه ها (عمق کنگره های پر شده با بتن نمی بایست کمتر از 50 میلیمتر باشد.)ضمن رعایت ضوابط موجود برای کاربری های مختلف به حالت های خاصی از ذوزنقه شکل داد، تا به قابلیت های جدید دست یابند. این ورق ها می بایست در جان خود (قسمت شیب دار ورق) دارای فرو رفتگی ها وبرجستگی هائی باشند تا درگیری (Interlock)  بین فولاد وبتن را ایجاد نمایند. در طی مراحل بارگیری، حمل ودپوی این ورق ها می بایست دقت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل (Deformation) آنها صورت گیرد.

مشخصات و توضیحات در مورد تهیه ورق گالوانیزه خام:

-ورق های گالوانیزه برای مصارفی کاربرد داشته و مناسبند که ویژگی مقاومت در برابر خوردگی آن ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار باشد. حفاظت در برابر خوردگی با مقدار جرم پوشش روی در واحد سطح نسبت مستقیم دارد. همچنین اگر روش های جوشکاری مناسب با توجه به نوع پوشش بکار رود ، محصول برای جوشکاری مناسب است.

-با توجه به قسمت Material and Design و Finishes  آئين نامه SDI و آئين نامه ASTM طبق پيشنهاد آئين نامه آمريكا از ورق گالوانيزه با حداقل مقاومت تسليم 40 Ksi  يا 275 MPa مي بايست استفاده نمود .

انواع ورق های موجود در بازار بر اساس کیفیت به دو دسته تقسیم می شود:

ورق با کیفیت معمولی : ورق با کیفیت معمولی برای مصارف عمومی به شکل تخت یا خم کاری ، یا شکل دهی ساده به کار می رود. ضخامت ورق های مذکور بطور معمول بین2/0 – 3/0 میلیمتر (پس از پوشش گالوانیزه) و عرض آن ها بین 1275-700 میلیمتر می باشد که به شکل (coil) یا ورقه (sheet) تولیدمی شود.

ورق با کیفیت کششی : ورق با کیفیت کششی برای شکل دهی عمیق به کار می رود . ضخامت ورق های مذکور بطور معمول بین 2-3/0 میلیمتر ( پس از پوشش گالوانیزه ) و عرض آن ها بین 1275-700 میلیمتر که به شکل (coil) یا ورقه های (sheet) تولید می شود.

انواع آزمونهای مربوط به ورق گالوانیزه:

آزمون خمش :

برای آزمون خمش ، نمونه دارای پوشش گالوانیزه ، باید تحت خمش 180 درجه در هر جهت دلخواه قرار گیرد و پس از خمش نباید آثاری از پوسته شدن ، ترک ( قابل مشاهده با چشم غیر مسلح ) یا پارگی ورق پایه در قسمت خارجی خم ( در ناحیه ای بیشتر از 7mm با لبه های ورق فاصله دارد) مشاهده شود.

آزمون ضربه :

در این آزمون وزنه ای با جرم 1kg  از فاصله ای مشخص و بدون اعمال نیرو بر روی ورق پرتاب می شود که نباید در اثر اعمال این ضربه ، هیچ گونه اثری از پوسته شدن بر سطح ورق ظاهر شود. در غیر اینصورت ورق گالوانیزه برای انجام عملیات پرس (فرمینگ) مناسب نیست.

 

اطلاعات تماس

آدرس شرکت:
تهران ، بزرگراه فتح ، چهل و پنج متری زرند ، مجتمع تجاری اداری راهسازان
تلفن:  09127676337
       021-66651665
      021-66652147
فاکس:
021-66652147

Telegram icon تلگرام   

 

 

 

Active Instagram 3 icon اینستاگرام   

 

 Linkedin
Mail iconاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید