مطالب آموزشی

No result...

مراحل ساخت و تولید و اجرای عرشه فولادی

رول فرمینگ:

اولین مرحله از عملیات اجرای سقف عرشه فولادی فرمینگ ورق توسط دستگاه رول فرمینگ می باشد. که مطابق با نقشه های شاپ و لیست تعداد و اندازه مورد نیاز هر پروژه که توسط مهندسین این شرکت تهیه و تنظیم و پس از تایید نهایی توسط کارفرما تولید ، بسته بندی و کد گذاری گردیده و آماده همل به محل پروژه می شود.

حمل و نقل بر روی اسکلت:

در این مرحله جهت جابجایی و حمل ورقها به روی اسکلت از تاور یا جرثقیل استفاده می شود که مطابق با نقشه های شاپ و کد محل تخلیه که بر روی هر بندیل درج گردیده در محل مورد نظر تخلیه می گردد.

نصب ورق عرشه فولادی:

پس از حمل ورقها به روی اسکلت ، نصب ورقهای عرشه فولادی مطابق با دتایلهای اجرایی و ضوابط عمومی که در زیر به آن اشاره می گردد آغاز می شود:

الف) ضوابط عمومی :

حمل و نصب عرشه ها بایستی به نحوی صورت پذیرد که در حین حمل آسیب دبدگی بر روی عرشه ها بوجود نیاید.

دپوی عرشه ها در کارگاه نصب ، بایستی به نحوی صورت پذیرد که بر اثر دپو شدن عرشه ها بر روی یکدیگر دچار تغییر شکل نشوند.

در صورت مغاییرت فواصل تیرهای اصلی و فرعی با نقشه های شاپ یا سازه ، اجرای عرشه ها با طول بیشتر از 3 متر بدون تعبیه تیر فرعی اضافی یا شمع بندی مجاز نیست.

حداقل عرض نشیمن عرشه های فولادی بر روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف عرض بال تیر است. به هر حال این مقدار نبایستی کمتر از 50 میلیمتر باشد.

وصله عرشه های فولادی صرفا بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت بایستی دو عرشه متصل شده به طولی حداقل برابر با 50 میلیمتر بر روی تیر اصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

می بایست از اجرای عزشه فولادی که دچار تغییر شکل های ماندگار در هر یک از جهات گردیده اند خودداری شود.

پس از پخش عرشه های فولادی بر روی اسکلت سازه و قبل از اجرای گلمیخ ، عرشه های فولادی بایستی به نحو مناسبی با میخ به تیرهای اصلی و فرعی  مهار شوند.

پس از پخش عرشه فولادی بر روی اسکلت ، از پرتاب ابزار آلات ، حرکت ماشین آلات و تجهیزات اجرایی و ..... بر روی عرشه های فولادی که سبب تغییر شکل های ماندگار می گردد خودداری شود.

گلمیخ ها در سقف عرشه فولادی(stud shear connector):

گلمیخ هایی که در این نوع سقف استفاده می شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا ، یکی از اجزای مهم این نوع سقف محسوب می شود. قطر این گلمیخ ها (برش گیر) حداکثر 20 میلیمتر و ارتقاع آنها بسته به شکل فرمینگ (گام ورق عرشه فولادی)متغیر می باشد که قطر معمول گلمیخ ها در بازار 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر می باشد . در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه ای اندازه گیری می شود که نباید کمتر از 40 میلیمتر باشد.

نصب گلمیخ ها:

گلمیخ ها توسط  دستگاه جوش قوس الکتریکی به نام stud welding ،بر روی پل ها و تیر های سازه ای جوش می شود. این فرایند جوشکاری می تواند هم به صورت مستقیم روی بال تیر سازه ای (attach welding direct) و هم از روی ورق فولادی انجام گیرد.

قبل از قرار گیری گلمیخ ، یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرار می گیرد تا حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی را در برابر پاشش ، کنترل و محافظت نماید.

ضوابط عمومی نصب گلمیخ ها: 

هندسه گلمیخ ها باید برای انجان جوش قوس الکتریکی به وسیله تجهیزات اتوماتیک خاص این کار مناسب باشد. نوع و اندازه گلمیخ باید در نقشه ها ، مشخصات فنی خصوصی و یا سایر مدارک طراحی تعریف شود.

هر گلمیخ باید دارای یک حلقه محافظ حرارت از جنس سرامیک یا مصالح مناسب دیگر باشد.

گلمیخ ها باید از جنس میله های سرد کشیده طبق مشخصات استاندارد مربوط باشند.

تولید و پرداخت گلمیخ می تواند توسط عملیات حرارتی ، نورد و یا ماشین کاری شود.

گلمیخ تولید شده باید دارای خواص و کیفیت یکنواخت بوده و عاری از هر گونه لوچه ، پلیسه ، شکاف ، ترک ، تابیدگی ، خمیدگی و یا ناپیوستگی های مضر دیگر باشد.

در صورت مشخص نبودن آرایش گلمیخ تیرهای اصلی در نقشه ها ، گلمیخ ها بایستی بصورت یک کنگره در میان اجرا شود.

گان جوشکاری تا پایان عملیات  جوشکاری و سفت شدن حوضچه مذاب بایستی بصورت  عمودی در محل جوشکاری نگه داشته شود.

سطح قطعه ای که گلمیخ ها به آن جوش می شوند باید عاری از هر گونه فلس ، زنگ ، رطوبت و یا هر گونه مواد مضری که مانع از انجام یک جوش مطمین و خوب می شوند ، باشد.

مکانیزم جوش

1.گلمیخ بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد

  1. پس از فشار دادن کلید گان ، گلمیخ به جهت ایجاد قوس الکتریکی به سمت بالا کشیده می شود.
  2. پس از ایجاد قوس الکتریکی گلمیخ به سمت حوضچه مذاب فرو می رود.

مرحله نهایی ایجاد یک ساختار همگن بین گلمیخ و سطح مورد نظر.

 

 

الزامات اجرایی در اجرای جوش گلمیخ ها :

گلمیخ ها باید با استفاده از تجهیزات خودکار جوشکاری گلمیخ ، که به یک منبع انرژی جریان یک سو با قطبیت مثبت متصل است ، جوش داده شوند. ولتاژ جوشکاری ، شدت جریان ، زمان و وضعیت تپانچه جوشکاری چهت گذاشتن و برداشت گلمیخ ها باید بر اساس تجربیات قبلی و یا توصیه های سازندگان گلمیخ و تجهیزات مربوطه و یا هر دو ، در وضعیتی بهینه قرار گیرد.

در هنگام جوشکاری با دستگاه Stud welding  اپراتور دستگاه باید موارد ذیل را رعایت کند :

- گازهای ناشی از عملیات جوشکاری می توانند برای سلامتی به شدت خطرناک و مضر باشند. اپراتور دستگاه باید صورت خود را از ناحیه جوشکاری دور نگاه دارد.

- اگر در فضای بسته عملیات جوشکاری انجام می شود حتماَ باید از سیتم های تهویه قوی استفاده شود تا گازهای ناشی از عملیات Stud welding  خارج گردد.

- چنانچه در فضای بسته از سیستم تهویه مناسب استفاده نمی شود اپراتور باید از ماسک های هوا استفاده کند.

- در مکان هایی که عملیات گریس کاری، تمیز کاری یا عملیاتی که اجرای آن ها پاششی اسپری است جوشکاری نباید کرد، چرا که گاز متصاعد شده ناشی از عملیات جوشکاری یا گاز ناشی از عملیات ذکر شده مخلوط می گردد و تشکیل گاز به شدت سمی و کشنده می کند.

- با چشم غیر مسلح و به صورت مستقیم نباید به عملیات جوشکاری نگاه کرد.

- در مکان هایی که جوشکاری Stud welding اجرا می گردد در زیر و اطراف محل جوشکاری نباید مواد یا وسایل آتش زا قرار داشته باشد چرا که مواد مذاب ناشی از جوشکاری به فضای زیر کار ریخته می شود و این مواد قابلیت احتراق و آتش زایی را دارا هستند.- کابل برق دستگاه Stud welder باید پیش و پس از هربار اجرای عملیات جوشکاری چک شود تا آسیب ندیده باشد و هنگام عملیات جوشکاری باید از گره خوردن کابل جلوگیری نمود چرا که در لحظه ی جوشکاری در کسری از ثانیه جریان بسیار زیادی می کشد و این گره خوردگی باعث داغ شدن کابل و سپس پس از گذشت زمان باعث آتش سوزی می گردد.

- اتصال های کابل های دستگاه باید با دقت و ابزارآلات مخصوص بسته شوند تا از ایجاد ARC  در هنگام اجرای عملیات در محل اتصالات جلوگیری نمود.

آرماتور :

آرماتور مورد استفاده در سقف عرشه فولادی مطابق با طراحی دال از آرماتور حرارتی یا محاسباتی استفاده می شود و می بایست از نوع AIII تهیه گردد.

اجرای شبکه مش:

کلیه میلگردهای مصرفی در دال کامپوزیت عرشه فولادی میبایست از نوع AIII باشد.

مقاومت تسلیم آرماتورهای مورد استفاده در دال بتن آرمه رویه ، مطابق ظوابط AISC ، نباید از 525 Mpa  تجاوز کند.

میلگردها در هنگام نصب و بتن ریزی باید بدون زنگ زدگی زیاد و هرگونه خاک ، روغن ، چربی و یا پوشش دیگری که چسبندگی آنها به بتن را کاهش دهد ، باشد.

 

جهت قالب بندی سقف عرشه فولادی از دو روش استفاده می گردد:

فلاشینگ:

از ورق فولادی گالوانیزه 4/0-5/0 میلیمتر استفاده می گردد که پس از مراحل برش و خمکاری به صورت ناودانی تولید می گردد. اندازه هر قسمت از اضلاع فلاشینگ متناسب با نقشه های هر پروژه متغیر بوده و توسط میخ فولادی بر ر وی تیرهای مورد نظر نصب گردیده و به کمک سیم آرماتور به سقف فیکس می شود. این نوع قالب  ماندگار بوده و نمی تواند پس از بتن ریزی مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

تخته چوبی :

از تخته های به قطر 2.5 سانتی متر و عرض 12 الی 15 سانتی متر استفاده  می گردد. جهت عدم جذب آب بتن توسط تخته ها را می بایست به روغن آغشته نموده و مطابق با دهانه های مختلف برش داده و توسط سیم آرماتور به سقف فیکس نمود و پس از به اتمام رسیدن مرحله بتن ریزی باز شده و در سقف های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن:

مقاومت فشاری بتن مورد استفاده با توجه به اینکه از بتن سبک یا بتن معمولی استفاده می گردد ، می تواند از 200 تا 300 کیلو گرم بر سانتی متر مربع متغیر باشد ، که با توجه به نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین خواهد شد.

ضوابط بتن ریزی :

حداکثر اندازه سنگدانه مصرفی در بتن ریزی دال مرکب عرشه فولادی برابر 24 میلیمتر می باشد.

بتن باید تا حد امکان در محل نهایی خود ریخته شود و در مواردی که این امر ممکن نیست ، دپوی بتن صرفا بر روی تیر های اصلی و فرعی مجاز بوده و دپوی بتن به هیچ عنوان بر روی عرشه های فولادی مجاز نیست.

پس از بتن ریزی با توجه به شرایط جوی اقدامات لازم جهت عمل آوری بتن الزامی است. پس از گیرش بتن دال کامپوزیت عرشه فولادی دپوی مصالح صرفا بر روی تیر های اصلی سازه مجاز می باشد. 

اطلاعات تماس

آدرس شرکت:
تهران ، بزرگراه فتح ، چهل و پنج متری زرند ، مجتمع تجاری اداری راهسازان
تلفن:  09127676337
       021-66651665
      021-66652147
فاکس:
021-66652147

Telegram icon تلگرام   

 

 

 

Active Instagram 3 icon اینستاگرام   

 

 Linkedin
Mail iconاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید