اجزاءتشکیل دهنده سقف مرکب عرشه فولادی (متال دک)

metal-deck-components

ورق فولادی گالوانیزه:


ورق فولادی شاخص ترین مصالح این نوع سقف میباشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامتهای 6/0 تا 2/ 1میلیمتر را بوسیله دستگاههای Rolll Forming به روش نورد سرد (cold forming) به حالت موج دار شکل دهی میکنند، به صورتی که در مقطع حاصله هر موج به شکل ذوزنقه دیده میشود. برای محاسبه ی مشخصات هندسی مقطع می بایست از ضخامت پوشش گالوانیزه (Zinc coating) صرف نظر نمود.  ارتفاع ذوزنقه ها (عمق کنگره های پر شده با بتن نمی بایست کمتر از 50 میلیمتر باشد.)ضمن رعایت ضوابط موجود برای کاربری های مختلف به حالت های خاصی از ذوزنقه شکل داد، تا به قابلیت های جدید دست یابند. این ورق ها می بایست در جان خود (قسمت شیب دار ورق) دارای فرو رفتگی ها وبرجستگی هائی باشند تا درگیری (Interlock)  بین فولاد وبتن را ایجاد نمایند. در طی مراحل بارگیری، حمل ودپوی این ورق ها می بایست دقت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل (Deformation) آنها صورت گیرد.

مشخصات و توضیحات در مورد تهیه ورق گالوانیزه خام:

-ورق های گالوانیزه برای مصارفی کاربرد داشته و مناسبند که ویژگی مقاومت در برابر خوردگی آن ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار باشد. حفاظت در برابر خوردگی با مقدار جرم پوشش روی در واحد سطح نسبت مستقیم دارد. همچنین اگر روش های جوشکاری مناسب با توجه به نوع پوشش بکار رود ، محصول برای جوشکاری مناسب است.

-با توجه به قسمت Material and Design و Finishes  آئين نامه SDI و آئين نامه ASTM طبق پيشنهاد آئين نامه آمريكا از ورق گالوانيزه با حداقل مقاومت تسليم 40 Ksi  يا 275 MPa مي بايست استفاده نمود .

انواع ورق های موجود در بازار بر اساس کیفیت به دو دسته تقسیم می شود:

ورق با کیفیت معمولی : ورق با کیفیت معمولی برای مصارف عمومی به شکل تخت یا خم کاری ، یا شکل دهی ساده به کار می رود. ضخامت ورق های مذکور بطور معمول بین2/0 – 3/0 میلیمتر (پس از پوشش گالوانیزه) و عرض آن ها بین 1275-700 میلیمتر می باشد که به شکل (coil) یا ورقه (sheet) تولیدمی شود.

ورق با کیفیت کششی : ورق با کیفیت کششی برای شکل دهی عمیق به کار می رود . ضخامت ورق های مذکور بطور معمول بین 2-3/0 میلیمتر ( پس از پوشش گالوانیزه ) و عرض آن ها بین 1275-700 میلیمتر که به شکل (coil) یا ورقه های (sheet) تولید می شود.

انواع آزمونهای مربوط به ورق گالوانیزه:

آزمون خمش :

برای آزمون خمش ، نمونه دارای پوشش گالوانیزه ، باید تحت خمش 180 درجه در هر جهت دلخواه قرار گیرد و پس از خمش نباید آثاری از پوسته شدن ، ترک ( قابل مشاهده با چشم غیر مسلح ) یا پارگی ورق پایه در قسمت خارجی خم ( در ناحیه ای بیشتر از 7mm با لبه های ورق فاصله دارد) مشاهده شود.

آزمون ضربه :

در این آزمون وزنه ای با جرم 1kg  از فاصله ای مشخص و بدون اعمال نیرو بر روی ورق پرتاب می شود که نباید در اثر اعمال این ضربه ، هیچ گونه اثری از پوسته شدن بر سطح ورق ظاهر شود. در غیر اینصورت ورق گالوانیزه برای انجام عملیات پرس (فرمینگ) مناسب نیست.

 

مزایای اصلی سیستم سقف های کامپوزیت عرشه فولادی

حذف مرحله قالب بندی و شمع گذاری و افزایش سرعت اجراء :

سیستم سقف های  MCDیاCDS  به عنوان یک قالب خود نگه دارنده شناخته شده است . این سقف ها با امکان برش آسان و چیدمان سریع ورق های گالوانیزه فرمینگ شده  باعث افزایش سرعت بهره وری در مرحله اجرای سازه می شود.

بهینه سازی عملکرد سقف در هنگام زلزله:

سقف های مرکب عرشه فولادی یکپارچگی بیشتری بین المان های سازه ای دال سقف ایجاد می نماید. لذا در این سیستم صلبیت سقف در برابر نیروهای جانبی زلزله افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به سقف های دیگر خواهد داشت و توزیع نیروهای زلزله بین المان های مقاوم باربر جانبی به درستی صورت می گیرد.

کاهش خسارت جانبی و مالی در هنگام وقوع زلزله و آتش سوزی :

یکی از خسارت هایی که در هنگام زلزله بوجود می آید سقوط اجزای غیر سازه ای ( بلوک و سفال های سقفی ) می باشد که در سقف مرکب عرشه فولادی اینگونه خسارتها را دارا نمی باشد. و همچنین در سازه هایی که از مصالح پلاستو فوم استفاده شده ، در زمان آتش سوزی با ایجاد گاز در صد تلفات جانی ( مسمومیت و خفگی ) نیز افزایش قابل ملاحظه ای دارد.

ایجاد یک سکوی کار مطمین در زمان اجرا :

قرارگیری سیستم سقف عرشه فولادی باعث ایجاد یک سکوی کار دایمی می شود و خطرات زمان اجرا را به جد اقل می رساند.

 

معرفی و تاریخچه سقف مرکب عرشه فولادی (metal deck)

metal-deck-history

یکی از روشهای اجرای سقف درساختمانهایاسکلت های فولادیواسکلت های بتنی ، سقف کامپوزیت عرشه فولادی (metal deckمی باشد. ابتدا در سال 1820 توسط مهندسی به نام هنری پالمر بوسیله کنگره ای کردن ورق گالوانیزه در ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. این سیستماجرایی سقف در سال ۱۹۳۹ و  با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی ، اجرا و بهره‌برداری ،  توسط انستیتو سقف فولادی (SDI) به طور رسمی وارد صنعت ساختمان شد.  به مرور زمان و با تغییرات متعددی که در روشسقف های عرشه فولادیایجاد شد، سرانجام در سال 1980 این سیستم توسط شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی بعنوان یک سیستم نوین و با تکنولوژی روز دنیا که دارای مزایای فراوانی می باشد مورد استفاده قرار گرفت.

سیستم عرشه فولادی یکی از اقتصادی ترین ، سریع ترین و سبک ترین روش برای ساخت سقف ساختمان ها می باشد. سقف عرشه فولادی از ورق گالوانیزه با مقاومت کششی حداقل n/m 2300 توسط دستگاه  Roll forming  به شکل ذوزنقه ای در آمده و دارای ضخامت 7/0 میلی متر تا 2/1 میلی متر می باشد و به عنوان قالب بتن ریزی قرار میگیرد که با بتن بصورت مرکب نقش سازه ای ایفا می کند ، که باعث افزایش دهانه تیرریزی تا 2 متر بدون تیر فرعی و تا 5/3 متر با تیر فرعی بدون شمع بندی مورد استفاده قرار می گیرد. ورق ها طبق ضوابط مبحث دهم ساختمان با استفاده از گل میخ های استاندارد بر روی پل ها و تیر های فلزی توسط دستگاه جوش Stud welder متصل شده و سپس شبکه آرماتور روی آن قرار داده و اقدام به بتن ریزی می گردد. که در نوع خود از استاندارد ترین دتایل اجرایی می باشد. سرعت فوق العاده نصب و آماده سازی سقف جهت بتن ریزی تا 600 متر مربع در روز توسط یک اکیپ اجرایی ، این محصول ساختمانی را در رتبه بالایی در پروژه های بزرگ قرار داده بطوریکه زمان اجرا را تا %60 کاهش می دهد.

مراحل ساخت و تولید و اجرای عرشه فولادی

metal deck implementation

رول فرمینگ:

اولین مرحله از عملیات اجرای سقف عرشه فولادی فرمینگ ورق توسط دستگاه رول فرمینگ می باشد. که مطابق با نقشه های شاپ و لیست تعداد و اندازه مورد نیاز هر پروژه که توسط مهندسین این شرکت تهیه و تنظیم و پس از تایید نهایی توسط کارفرما تولید ، بسته بندی و کد گذاری گردیده و آماده همل به محل پروژه می شود.

حمل و نقل بر روی اسکلت:

در این مرحله جهت جابجایی و حمل ورقها به روی اسکلت از تاور یا جرثقیل استفاده می شود که مطابق با نقشه های شاپ و کد محل تخلیه که بر روی هر بندیل درج گردیده در محل مورد نظر تخلیه می گردد.

نصب ورق عرشه فولادی:

پس از حمل ورقها به روی اسکلت ، نصب ورقهای عرشه فولادی مطابق با دتایلهای اجرایی و ضوابط عمومی که در زیر به آن اشاره می گردد آغاز می شود:

الف) ضوابط عمومی :

حمل و نصب عرشه ها بایستی به نحوی صورت پذیرد که در حین حمل آسیب دبدگی بر روی عرشه ها بوجود نیاید.

دپوی عرشه ها در کارگاه نصب ، بایستی به نحوی صورت پذیرد که بر اثر دپو شدن عرشه ها بر روی یکدیگر دچار تغییر شکل نشوند.

در صورت مغاییرت فواصل تیرهای اصلی و فرعی با نقشه های شاپ یا سازه ، اجرای عرشه ها با طول بیشتر از 3 متر بدون تعبیه تیر فرعی اضافی یا شمع بندی مجاز نیست.

حداقل عرض نشیمن عرشه های فولادی بر روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف عرض بال تیر است. به هر حال این مقدار نبایستی کمتر از 50 میلیمتر باشد.

وصله عرشه های فولادی صرفا بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت بایستی دو عرشه متصل شده به طولی حداقل برابر با 50 میلیمتر بر روی تیر اصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

می بایست از اجرای عزشه فولادی که دچار تغییر شکل های ماندگار در هر یک از جهات گردیده اند خودداری شود.

پس از پخش عرشه های فولادی بر روی اسکلت سازه و قبل از اجرای گلمیخ ، عرشه های فولادی بایستی به نحو مناسبی با میخ به تیرهای اصلی و فرعی  مهار شوند.

پس از پخش عرشه فولادی بر روی اسکلت ، از پرتاب ابزار آلات ، حرکت ماشین آلات و تجهیزات اجرایی و ..... بر روی عرشه های فولادی که سبب تغییر شکل های ماندگار می گردد خودداری شود.

گلمیخ ها در سقف عرشه فولادی(stud shear connector):

گلمیخ هایی که در این نوع سقف استفاده می شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا ، یکی از اجزای مهم این نوع سقف محسوب می شود. قطر این گلمیخ ها (برش گیر) حداکثر 20 میلیمتر و ارتقاع آنها بسته به شکل فرمینگ (گام ورق عرشه فولادی)متغیر می باشد که قطر معمول گلمیخ ها در بازار 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر می باشد . در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه ای اندازه گیری می شود که نباید کمتر از 40 میلیمتر باشد.

نصب گلمیخ ها:

گلمیخ ها توسط  دستگاه جوش قوس الکتریکی به نام stud welding ،بر روی پل ها و تیر های سازه ای جوش می شود. این فرایند جوشکاری می تواند هم به صورت مستقیم روی بال تیر سازه ای (attach welding direct) و هم از روی ورق فولادی انجام گیرد.

قبل از قرار گیری گلمیخ ، یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرار می گیرد تا حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی را در برابر پاشش ، کنترل و محافظت نماید.

ضوابط عمومی نصب گلمیخ ها: 

هندسه گلمیخ ها باید برای انجان جوش قوس الکتریکی به وسیله تجهیزات اتوماتیک خاص این کار مناسب باشد. نوع و اندازه گلمیخ باید در نقشه ها ، مشخصات فنی خصوصی و یا سایر مدارک طراحی تعریف شود.

هر گلمیخ باید دارای یک حلقه محافظ حرارت از جنس سرامیک یا مصالح مناسب دیگر باشد.

گلمیخ ها باید از جنس میله های سرد کشیده طبق مشخصات استاندارد مربوط باشند.

تولید و پرداخت گلمیخ می تواند توسط عملیات حرارتی ، نورد و یا ماشین کاری شود.

گلمیخ تولید شده باید دارای خواص و کیفیت یکنواخت بوده و عاری از هر گونه لوچه ، پلیسه ، شکاف ، ترک ، تابیدگی ، خمیدگی و یا ناپیوستگی های مضر دیگر باشد.

در صورت مشخص نبودن آرایش گلمیخ تیرهای اصلی در نقشه ها ، گلمیخ ها بایستی بصورت یک کنگره در میان اجرا شود.

گان جوشکاری تا پایان عملیات  جوشکاری و سفت شدن حوضچه مذاب بایستی بصورت  عمودی در محل جوشکاری نگه داشته شود.

سطح قطعه ای که گلمیخ ها به آن جوش می شوند باید عاری از هر گونه فلس ، زنگ ، رطوبت و یا هر گونه مواد مضری که مانع از انجام یک جوش مطمین و خوب می شوند ، باشد.

مکانیزم جوش

1.گلمیخ بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد

  1. پس از فشار دادن کلید گان ، گلمیخ به جهت ایجاد قوس الکتریکی به سمت بالا کشیده می شود.
  2. پس از ایجاد قوس الکتریکی گلمیخ به سمت حوضچه مذاب فرو می رود.

مرحله نهایی ایجاد یک ساختار همگن بین گلمیخ و سطح مورد نظر.

 

 

الزامات اجرایی در اجرای جوش گلمیخ ها :

گلمیخ ها باید با استفاده از تجهیزات خودکار جوشکاری گلمیخ ، که به یک منبع انرژی جریان یک سو با قطبیت مثبت متصل است ، جوش داده شوند. ولتاژ جوشکاری ، شدت جریان ، زمان و وضعیت تپانچه جوشکاری چهت گذاشتن و برداشت گلمیخ ها باید بر اساس تجربیات قبلی و یا توصیه های سازندگان گلمیخ و تجهیزات مربوطه و یا هر دو ، در وضعیتی بهینه قرار گیرد.

در هنگام جوشکاری با دستگاه Stud welding  اپراتور دستگاه باید موارد ذیل را رعایت کند :

- گازهای ناشی از عملیات جوشکاری می توانند برای سلامتی به شدت خطرناک و مضر باشند. اپراتور دستگاه باید صورت خود را از ناحیه جوشکاری دور نگاه دارد.

- اگر در فضای بسته عملیات جوشکاری انجام می شود حتماَ باید از سیتم های تهویه قوی استفاده شود تا گازهای ناشی از عملیات Stud welding  خارج گردد.

- چنانچه در فضای بسته از سیستم تهویه مناسب استفاده نمی شود اپراتور باید از ماسک های هوا استفاده کند.

- در مکان هایی که عملیات گریس کاری، تمیز کاری یا عملیاتی که اجرای آن ها پاششی اسپری است جوشکاری نباید کرد، چرا که گاز متصاعد شده ناشی از عملیات جوشکاری یا گاز ناشی از عملیات ذکر شده مخلوط می گردد و تشکیل گاز به شدت سمی و کشنده می کند.

- با چشم غیر مسلح و به صورت مستقیم نباید به عملیات جوشکاری نگاه کرد.

- در مکان هایی که جوشکاری Stud welding اجرا می گردد در زیر و اطراف محل جوشکاری نباید مواد یا وسایل آتش زا قرار داشته باشد چرا که مواد مذاب ناشی از جوشکاری به فضای زیر کار ریخته می شود و این مواد قابلیت احتراق و آتش زایی را دارا هستند.- کابل برق دستگاه Stud welder باید پیش و پس از هربار اجرای عملیات جوشکاری چک شود تا آسیب ندیده باشد و هنگام عملیات جوشکاری باید از گره خوردن کابل جلوگیری نمود چرا که در لحظه ی جوشکاری در کسری از ثانیه جریان بسیار زیادی می کشد و این گره خوردگی باعث داغ شدن کابل و سپس پس از گذشت زمان باعث آتش سوزی می گردد.

- اتصال های کابل های دستگاه باید با دقت و ابزارآلات مخصوص بسته شوند تا از ایجاد ARC  در هنگام اجرای عملیات در محل اتصالات جلوگیری نمود.

آرماتور :

آرماتور مورد استفاده در سقف عرشه فولادی مطابق با طراحی دال از آرماتور حرارتی یا محاسباتی استفاده می شود و می بایست از نوع AIII تهیه گردد.

اجرای شبکه مش:

کلیه میلگردهای مصرفی در دال کامپوزیت عرشه فولادی میبایست از نوع AIII باشد.

مقاومت تسلیم آرماتورهای مورد استفاده در دال بتن آرمه رویه ، مطابق ظوابط AISC ، نباید از 525 Mpa  تجاوز کند.

میلگردها در هنگام نصب و بتن ریزی باید بدون زنگ زدگی زیاد و هرگونه خاک ، روغن ، چربی و یا پوشش دیگری که چسبندگی آنها به بتن را کاهش دهد ، باشد.

 

جهت قالب بندی سقف عرشه فولادی از دو روش استفاده می گردد:

فلاشینگ:

از ورق فولادی گالوانیزه 4/0-5/0 میلیمتر استفاده می گردد که پس از مراحل برش و خمکاری به صورت ناودانی تولید می گردد. اندازه هر قسمت از اضلاع فلاشینگ متناسب با نقشه های هر پروژه متغیر بوده و توسط میخ فولادی بر ر وی تیرهای مورد نظر نصب گردیده و به کمک سیم آرماتور به سقف فیکس می شود. این نوع قالب  ماندگار بوده و نمی تواند پس از بتن ریزی مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

تخته چوبی :

از تخته های به قطر 2.5 سانتی متر و عرض 12 الی 15 سانتی متر استفاده  می گردد. جهت عدم جذب آب بتن توسط تخته ها را می بایست به روغن آغشته نموده و مطابق با دهانه های مختلف برش داده و توسط سیم آرماتور به سقف فیکس نمود و پس از به اتمام رسیدن مرحله بتن ریزی باز شده و در سقف های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن:

مقاومت فشاری بتن مورد استفاده با توجه به اینکه از بتن سبک یا بتن معمولی استفاده می گردد ، می تواند از 200 تا 300 کیلو گرم بر سانتی متر مربع متغیر باشد ، که با توجه به نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین خواهد شد.

ضوابط بتن ریزی :

حداکثر اندازه سنگدانه مصرفی در بتن ریزی دال مرکب عرشه فولادی برابر 24 میلیمتر می باشد.

بتن باید تا حد امکان در محل نهایی خود ریخته شود و در مواردی که این امر ممکن نیست ، دپوی بتن صرفا بر روی تیر های اصلی و فرعی مجاز بوده و دپوی بتن به هیچ عنوان بر روی عرشه های فولادی مجاز نیست.

پس از بتن ریزی با توجه به شرایط جوی اقدامات لازم جهت عمل آوری بتن الزامی است. پس از گیرش بتن دال کامپوزیت عرشه فولادی دپوی مصالح صرفا بر روی تیر های اصلی سازه مجاز می باشد. 

اطلاعات تماس

آدرس شرکت:
تهران ، بزرگراه فتح ، چهل و پنج متری زرند ، مجتمع تجاری اداری راهسازان
تلفن:  09127676337
       021-66651665
      021-66652147
فاکس:
021-66652147

Telegram icon تلگرام   

 

 

 

Active Instagram 3 icon اینستاگرام   

 

 Linkedin
Mail iconاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید